Yöneticiler İçin Mülakatlarda ve Müzakerelerde Beden Dili Analizleriyle Akıl Okuma Teknikleri

 

AMAÇ Şirketler, enerjisini, bilgisini ve zamanını kurumu ile tam olarak paylaşan insan kaynağı ile var olur ve ileri gider. Bu yüzdendir ki, her işe yeni başlayan çalışanın, şirketin geleceği için önemi büyüktür.
İşe alınacak adayların seçimi için yapılan mülakatlar, İnsan Kaynakları uzmanlarının öncelikli işi olarak görülse de esasında kendi ekiplerine güçlü çalışanlar dahil etmek isteyen her yönetici, işe alım mülakatlarında doğru adayı seçmek için yapması gerekenleri bilmelidir.
Bu eğitimde, işe uygun ve doğru adayların işe alım süresince tüm yöneticilerin izleyebileceği insan tanıma, akıl okuma, adayın deneyimlerini irdeleme yöntemleri aktarılacak ve mülakat sırasında adaya yöneltilebilecek soru örnekleri paylaşılacaktır.
Eğitim programı, mülakat tekniklerine farklı ve yenilik getirmek isteyen tüm profesyonellere açıktır. Eğitimde sunulacak akıl okuma ve beden dili analizlerinden, iş mülakatları dışındaki tüm müzakerlerde de faydalanılabilir. Eğitim sonrasında yöneticilere (dilerlerse), gerçek bir mülakat sırasında uygulama örnekleri için de ek destek verilebilecektir.  
PROGRAM İÇERİĞİ
 • İnsan Tanıma Klavuzu
 1. Mizaç analizi
 2. Mimik ve beden dili analizi
 • Akıl Okuma Sanatı
 1. Duyguların nasıl açığa vurulduğunun analizi
 2. Çelişkili ifadeler ve ne anlama geldiklerinin analizi
 • Deneyim ve Bilgi Ön Taraması: Özgeçmiş İnceleme
 1. Mülakata hazırlık için birkaç ipucu
 • Mülakat Yöntemleri, Soru Örnekleri ve Analizleri
 1. Geleneksel Davranış Odaklı Soru Örnekleri
 2. Sıradışı Soru Örnekleri
 • İşe Alım Kararı Öncesi Son Kontroller
  KAZANIMLAR Bu eğitimin sonunda katılımcılar;
 1. İş mülakatlarında başta olmak üzere tüm müzakelerde kullanabilecekleri insan tanıma becerileri hakkında bilgi sahibi olacaklar,
 2. İşe uygun ve kurum kültürü için doğru adayların seçimi konusunda yöntemler öğrenecekler,
 3. İş mülakatı sırasında adaydan daha çok konuşan yönetici konumuna düşmek yerine, adayı tanımayı ve analiz etmeyi sağlayacak soru örneklerini temin edecekler,
 4. Böylelikle, katma değeri yüksek çalışanları şirketlerine kazandırmak için ilk adımı atmış olacaklardır.
 5.  

  EĞİTMEN Birol SAYLAN /İnsan Kaynakları Eğitmeni ve Danışmanı

   

  1992 yılında ODTÜ Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. 1999 yılında University of Massachusetts’de MBA (İşletme Yüksek Lisans) eğitimini burslu olarak tamamladı ve akabinde Boğaziçi Üniversitesi’nden İnsan Kaynakları Yönetimi Sertifikasını aldı. Gazi Üniversitesindeki İşletme Doktorası çalışmaları ise tez aşamasında devam etmektedir.
  Meslek hayatına 1992 yılında Garanti Bankası’nda müfettiş olarak başlayan Birol Saylan, aynı bankada İnsan Kaynakları (İK) kariyerine geçiş yapmış ve ABD’deki 2 yıllık MBA eğitimini tamamladıktan sonra bankacılık sektöründe İK kariyerine devam etmiştir. 2001 yılı krizinde Tansaş’ta İK ve İdari İşler yönetiminin başına geçerek, krizde İK uygulamaları konusunda deneyim kazanmıştır. Son 18 yıl boyunca önce Metiş Holding’te İnsan Kaynakları ve Kalite Direktörü olarak daha sonra da Limak Holding’te İnsan Kaynakları Direktörü olarak pek çok grup şirketin insan kaynakları ve organizasyon altyapısının kurulması ve sürdürülmesinde bizzat görev almıştır.
  Devir alınan şirketlerin organizasyonlarının verimli ve etkin hale getirilmesinden, İK sistemlerinin kurulmasıyla geliştirilmesine ve farklı sektörlerde mavi yaka personelin sendika ve toplu iş görüşmesi süreçlerinin yürütülmesine kadar geniş bir yelpazede saha deneyimlerine sahiptir.
  İnsan Kaynakları Yönetim sistemlerinin yanında, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sisteminin kurulması ve devamlılığının sağlanmasında ve EFQM model yönetiminin kurulmasında tecrübeleri vardır.
  2016, 2018 ve 2019 yıllarında Fortune tarafından yapılan değerlendirmelere göre Türkiye’nin en etkin 50 CHRO (Üst Düzey İnsan Kaynakları Yöneticisi) ödülünü 3 defa kazanmıştır. 2015, 2017 ve 2018 yıllarında ise Ekonomist Dergisi tarafından Türkiye’nin En Güçlü 50 İK Liderinden biri olarak seçilmiştir.
  Kariyer ve akademik hayatının yanında, 2003-2009 yılları arasında Türkiye İnsan Yönetimi Derneği PERYÖN’ün Ankara Şubesi Başkan Vekiliği görevini de yürütmüştür. Hem PERYÖN dahilinde, hem de çok çeşitli sertifika programları kapsamında sayısız eğitmenlik görevlerinde yer alarak genç meslektaşlarının gelişmesine katkı sağlayan Birol Saylan, kadın istihdamının artırılmasına yönelik yapılan projelerle sosyal sorumluluklarını yerine getirerek topluma da fayda sağlamaya önem vermektedir.