PPP - Kamu Özel Ortaklığı ve diğer Yatırım Projelerinin Finansmanı

 

AMAÇ
Projelerin finansman açısından değerlendirilerek en uygun koşullarda/en az risk içerecek şekilde finansman bulma yöntemlerinin sunulması amaçlanmaktadır. Projelere yönelik yatırım değerlendirme analizleri aktarılmakta, proje finansmanı/özkaynak kullanımı kararlarının verilmesi için gerekli bilgiler sunulmakta ve ülkemiz koşulları ele alınarak finansal risklerin en aza indirgenmesi için alternatifler anlatılmaktadır.

 

PROGRAM İÇERİĞİ
  • Proje Finansmanı Nedir ve Neden Kullanılmalıdır?
  • Uluslararası Proje Finansmanı Piyasaları ve Oyuncuları,
  • Türkiye’de Proje Finansmanı Gelişmeleri
  • Yatırım kavramı ve Yatırım Projeleri
  • Yatırım projelerinin Dinamik Finansal Değerlendirme Yöntemleri
  • Proje Finansmanında 3 Ana Risk
  • Proje Finansmanının Makroekonomik Riskleri
  • Proje Ekonomik Risklerinden Korunma (uluslar arası türev araçlar- Forward, Futures, Swap, Opsiyon İşlemleri, Türkiye’de Finansal Türev Araçlar)
  • Örnekler ve Grup Çalışmaları
KATILIMCI PROFİLİ
Proje finansmanı ve yatırım değerlendirme konusunda bilgi edinmek isteyen teknik ve finansçı kadrolar ve yöneticiler için uygundur.
EĞİTMEN Tilmiz BARUTOĞLU - İnşaat Mühendisi, Finans Uzmanı

 

1989 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olmuş ve İşletme Master derecesini 1992 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Drexel Üniversitesi’nden almıştır. Kariyerine Finansbank A.Ş. Hazine Departmanında Uzman olarak başlamış, daha sonra Türkpetrol Holding A.Ş.’de Finansman Müdür Yardımcısı ve Finans Müdürü pozisyonlarında olmak üzere toplam altı yıl çalışmıştır. Holding’in petrol, gemi inşaat, turizm, perakende ve sigorta sektörlerinde faaliyet gösteren 24 şirketinin tüm finansman işlemlerini yönetmiştir. Barutoğlu 2000 yılında Eğitim ve Danışmanlık Şirketi olan Done Ltd. Şti.’nde eğitmen olarak banka çalışanlarına çeşitli finans konularında eğitimler vermiştir.

2012 ile 2017 yılları arasında Rönesans Enerji’de Finans Müdürü olarak görev yapmış, 15 şirketin muhasebe ve finans operasyonlarını yönetmiş, ayrıca doğalgaz, hidroelektrik ve kömür santralleri olmak üzere 40’dan fazla Enerji Yatırım Projelerini analiz etmiş, karlılık ve finansman opsiyonlarını değerlendirip fiyatlamalarını yapmıştır. Orta ve büyük ölçekteki iki enerji projesinin de proje geliştirme ve finansman süreçlerini tamamlamıştır. Uzmanlık Konuları; Finansal Model Hazırlama, Finansal Analiz, Şirket ve Yatırım Değerleme, Finansal Planlama, Finansal Raporlama ve Nakit Yönetimi olarak özetlenebilir.