Finansal Analizler ve Hesaplamalar için Excel Uygulamaları Eğitim ve Çalıştayı

 

AMAÇ

Eğitimimizin amacı katılımcılarımızın finansal analizler ve hesaplamalar için Excel’in özelliklerini ve fonksiyonlarını nasıl daha etkili ve ileri düzeyde kullanabileceklerini, uygulamalar ile birlikte öğrenmelerini sağlamaktır.

Eğitim çalıştay formatında olup, öğrenilecek tüm yöntemler, fonksiyonlar ve hesaplamaların pratik olarak uygulamaları eğitim sırasında yapılacak örnek olaylar ile geliştirilecektir.

 

PROGRAM İÇERİĞİ
 • Excel’e genel bakış.
  1. Çalışma sayfası ve kitapları ile çalışma, düzenleme
  2. Formatlama, formül yazma ve fonksiyonlar
  3. Kullanışlı kısa yollar
 • Paranın Zaman Değeri kavramı ve ilgili hesaplamaları
  1. Bugünkü Değer, PV
  2. Gelecekteki Değer, FV
  3. Getiri Oranı Hesaplama
  4. Bileşik Faiz Hesapları
 • İndirgenmiş Nakit Akımı, Yatırım ve Varlık Değerleme Hesaplamaları
  1. Net Bugünkü Değer, NPV
  2. İç Verim Oranı, IRR
  3. Geri Dönüş Süresi, Payback
 • Eşit Taksitli Ödeme Planları, Anüite
  1. Tüketici Kredileri
  2. Leasing
  3. Tahvil ve Bono hesaplamaları
 • Kredi yapılandırma ve alternatif kredi ödeme planları
  1. Balon ödemeli
  2. Ara ödemeli
  3. Ödemesiz dönemli
KAZANIMLAR

Bu programın sonunda katılımcılar;

 • Finansal hesaplamalar ve analizleri Excel’i ve özelliklerini kullanarak daha etkili, pratik, hızlı ve kullanışlı bir şekilde yapmayı öğrenecek,
 • Finansal analiz şablonlarını oluşturmak için gerekli temel bilgileri öğrenmiş olacak,
 • Excel'in kullanışlı finansal, matematiksel, referans, mantık fonksiyonları ile Hedef Ara (Goal Seek) ve Veri tablosu (Data Table) gibi araçlarını öğrenecektir.
 • Şirketlerde bütçe ve/veya finansal model oluşturma için gerekli teknik alt yapıya ve bu amaçla kullanılan tüm fonksiyonlara hakim olacaklardır.
EĞİTMEN

Tilmiz BARUTOĞLU-İnşaat Mühendisi,Finans Uzmanı

1989 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olmuş ve İşletme Master derecesini 1992 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Drexel Üniversitesi’nden almıştır.
Kariyerine Finansbank A.Ş. Hazine Departmanında Uzman olarak başlamış, daha sonra Türkpetrol Holding A.Ş.’de Finansman Müdür Yardımcısı ve Finans Müdürü pozisyonlarında olmak üzere toplam altı yıl çalışmıştır. Holding’in petrol, gemi inşaat, turizm, perakende ve sigorta sektörlerinde faaliyet gösteren 24 şirketinin tüm finansman işlemlerini yönetmiştir.Barutoğlu 2000 yılında Eğitim ve Danışmanlık Şirketi olan Done Ltd. Şti.’nde eğitmen olarak banka çalışanlarına çeşitli finans konularında eğitimler vermiştir. 2012 ile 2017 yılları arasında Rönesans Enerji’de Finans Müdürü olarak görev yapmış, 15 şirketin muhasebe ve finans operasyonlarını yönetmiş, ayrıca doğalgaz, hidroelektrik ve kömür santralleri olmak üzere 40’dan fazla Enerji Yatırım Projelerini analiz etmiş, karlılık ve finansman opsiyonlarını değerlendirip fiyatlamalarını yapmıştır. Orta ve büyük ölçekteki iki enerji projesinin de proje geliştirme ve finansman süreçlerini tamamlamıştır. Uzmanlık Konuları; Finansal Model Hazırlama, Finansal Analiz, Şirket ve Yatırım Değerleme, Finansal Planlama, Finansal Raporlama ve Nakit Yönetimi olarak özetlenebilir.